Co mnie zmieniło na zawsze
(9) Sprawdź recenzje

Co mnie zmieniło na zawsze

Liczba stron: 392
Wydawca: Feeria
ISBN: 9788372296146
Oprawa: Miękka
Format: 14.5x20.5cm
Czas wysyłki: 24h
24,65 zł
37,90 zł
35% rabatu
Opis:

To nie liceum ją zmieniło.To gwałt.Pewnego wieczoru najlepszy przyjaciel jej brata – niemal członek rodziny – sprawia, że świat Eden wywraca się do góry nogami. To, co kiedyś wydawało się proste, teraz jest skomplikowane. To, co kiedyś wydawało się prawdą, teraz jest kłamstwem. Ci, których kiedyś kochała, teraz budzą tylko jej nienawiść. Nic już nie ma sensu. Wie, że powinna powiedzieć komuś o tym, co się stało, ale nie może tego zrobić. Więc ukrywa to w sobie, głęboko. Ukrywa też to, kim kiedyś była – bo teraz jest już inna. Na zawsze.

Recenzje:
autor: Złodziejka książek
Amber Smith stworzyła książkę, która porusza tak naprawdę jak mało która historia. W swoim życiu spotkałam niewiele tak bardzo przejmujących powieści, które sprawiłyby, że już od pierwszych stron czytałabym je ze łzami w oczach. „Co ze mnie zostało” sprawiło, że nie raz zachłysnęłam się własnymi łzami, często też całe strony czytałam przez łzy, ledwo dostrzegając znajdujące się na nich, rozmazane litery. Działo się tak przede wszystkim za sprawą tej głęboko łamiącej serce, okrutnej i przerażającej historii, ale także i za sprawą języka autorki, która niczego nie owijając w bawełnę ubrała wszystko w takie słowa, które niczym ostrze trafiały we mnie, brutalnie raniąc. To nie jest opowieść ubrana w czułe słówka, która zostawi czytelnika z uczuciem spełnienia i uśmiechem na ustach. „Co ze mnie zostało” to książka do głębi wstrząsająca, do której mimo woli, chcąc czy nie chcąc, będzie się wracało myślami, a każde kolejne wspomnienie o tej powieści będzie równie bolesne co poprzednie. Autorka przedstawia historię dziewczynki, którą spotkała niewyobrażalna wręcz krzywda. Krzywda, której z całą pewnością nie da się opisać słowami. Życie zaledwie czternastoletniej Eden zostało bezpowrotnie zniszczone pewnej nocy, kiedy osoba, której szczerze ufała brutalnie odebrała jej niewinność w jej własnym pokoju, w miejscu, w którym powinna się czuć najbezpieczniej, gdzie nie powinna spotkać ją żadna krzywda. Amber Smith w swojej powieści wykreowała bohaterkę, która pod wpływem tego straszliwego zdarzenia zmienia się nie do poznania, próbując w jakikolwiek sposób poradzić sobie z nieopuszczającą ją nawet o krok traumą. Bohaterkę niezwykle prawdziwą, która stoi na przepaści i z każdą kolejną chwilą coraz bardziej zbliża się do jej krawędzi. Bohaterkę, którą przepełnia nienawiść tak silna, iż niszczy ona wszystko, co tylko Eden spotka na swojej drodze. To postać budząca przeogromne współczucie, wobec której naprawdę nie sposób jest nie poczuć choć odrobiny sympatii czy zapłakać nad jej okrutnym losem. „Co mnie zmieniło na zawsze” to powieść bardzo dojrzała, trudna, a także niezwykle poruszająca. Pomimo tego, że porusza naprawdę ciężki temat, to jednak czyta się ją bardzo szybko nie tylko ze względu na przystępny język autorki, ale głównie ze względu na to, iż z każdą kolejną przewróconą kartką książka ta wciąga czytelnika coraz bardziej. Akcja ze strony na stronę bardziej się komplikuje, a ciekawość tego, co wkrótce się wydarzy staje się wprost nie do wytrzymania. Bez wątpienia jest to według mnie powieść, którą wręcz trzeba przeczytać. Są tematy, których nie powinno się unikać, o których trzeba mówić i to mówić naprawdę głośno - gwałt bez wątpienia jest właśnie jednym z takich tematów.
autor: Wąchając książki
Powieść Smith należy do grona literatury uniwersalnej, nie zalicza się konkretnie do danego rodzaju powieści obyczajowych. Nie słyszałam wcześniej o tej powieści, co bardzo mnie zaskoczyło, ponieważ jest dość oryginalna. Szczerze mówiąc, sama nie gustuję w tak mrocznej i smutnej tematyce, ale nie będę zaprzeczać, że jest to historia bardzo odważna i skłaniająca do poważnych przemyśleń. Co mnie zmieniło na zawsze jest historią skierowaną do młodego czytelnika, co moim zdaniem, należy podkreślić. W moim przypadku odbiór wypadł nieco gorzej, ale jak już wspominałam, jest to wina tego, że po prostu nie przepadam za takimi klimatami. Oczekiwałam powieści, która będzie czymś nowym i to właśnie zobaczyłam w książce Smith, więc nie narzekam. Żałuję tylko, że autorka oprócz mrocznej atmosfery, smutku i pewnej dozy prawdy, nie wykazała chęci do napisania powieści, która trafiłaby do szerszej liczby odbiorców. Wielka szkoda. Gwałt to ciężki orzech do zgryzienia, mówiąc trywialnie. Zbyt wielu autorów porywało się na ten motyw w powieściach, ale przy większości przypadków wydawał się strasznie oklepany. Smith skupiła się głównie na konsekwencjach, silnym oddziaływaniu na psychikę głównej bohaterki. Eden, którą poznajemy, jest już zgwałcona. Wiadomo, całe jej życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, nic już nie jest pewne i wszystko boli. Podobał mi się sposób w jaki Smith przedstawiła sposób radzenia sobie z ciężką tajemnicą, którą dziewczyna nosiła w sobie - jest oryginalny, ale również szokujący. Główna bohaterka żyje w ciągłym bólu i smutku, doceniam, że pisarka utrzymała całą powieść w tym klimacie. Co mnie zmieniło na zawsze to powieść nie tylko o ciężkich przeżyciach, ale jest również dość ciężka w odbiorze. Nie było mi łatwo się w nią wbić, ale czytałam ją stosunkowo szybko. Język jest młodzieżowy, co trochę odebrało powagi, ale jednocześnie może zachęcić młodego czytelnika do przeczytania książki. Najbardziej jednak zaskoczyło mnie zakończenie, które wyrwało się z każdego możliwego schematu. Polecam przede wszystkim młodym czytelnikom, którzy szukają powieści prawdziwej i niebanalnej.
autor: Jabłuszkooo
Powieść napisana jest w fajny sposób, podzielona na cztery części, czyli cztery klasy liceum. Jak zawsze kłaniam się nisko co do oprawy graficznej i eleganckiego wnętrza, ponieważ wydawnictwo naprawdę przykłada dużą wagę do szczegółów i przyznam, że nie po raz pierwszy jestem pod wrażeniem. Co do samej książki to myślę, że daje do myślenia i pomaga nam zrozumieć osoby dogłębnie zranione, próbujące stać się kimś innym, kimś twardszym, silniejszym. Historia jest niezwykle pouczająca pod względem psychologicznym. Rozumowanie Eden czasami bywa bardzo irracjonalne, jednakże trzeba pamiętać, że jest ona skrzywdzoną nastolatką. Młodym osobom bardzo ciężko przychodzi akceptowanie tak bolesnych chwil życia, więc najczęściej wypierają je, a te zaś wracają ze zdwoją siłą, jakby odbite od ich własnej barykady. Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj: http://jabluszkooo.blogspot.com/2016/12/61-amber-smith-co-mnie-zmienio-na-zawsze.html
autor: Miasto Książek
Wszystko zmienia się w Twoim życiu w ciągu jednej nocy. Z niewinnego dziecka stajesz się ofiarę najgorszej zbrodnię jaką można popełnić. Jednak ty siedzisz cicho i nie mówisz o tym nikomu, a Twój sprawca prawie codziennie przesiaduje w Twoim domu... Jak tylko przeczytałam opis z tyłu książki od razu zaświtało mi kilka innych powieści, jak "Przepadki Callie i Kaydena" czy "Hopeless". Te historie opowiadają o ofiarach gwałtu w bardzo młodym wieku, jednak czym ta konkretna pozycja się wyróżnia? Eden myślała, że początek liceum, będzie jej początkiem całkiem nowego życia. Krzywda, która ją spotkała, wszystko zmieniła, jednak nie tak jak ona tego chciała. Bardzo smutna historia o osobie, która nie wie co ma ze sobą zrobić. Cały czas zastanawia się, co do tego doprowadziło, co zrobiła źle. Nikomu o tym nie powiedziała, ale zmieniła się. Zaczęło się od wyglądu, później pojawili się chłopcy, dalej alkohol, papierosy, narkotyki. Wszystko to, przez tę jedną pamiętną noc... Dziewczyna nie wie jak uporać się ze swoim wewnętrznym cierpieniem. W sumie nie dziwi mnie jej postępowanie, bo sama nie wiem co bym zrobiła to czymś takim. Bohaterowie tej powieści są realistyczni, prócz głównej bohaterki. Ona została przedstawiona jakoś dziwnie. Raz potrafi być naprawdę osobą, którą spotkało coś złego, a zaraz robi coś, co kompletnie nie pasuje do sytuacji. Co mi czasami przeszkadzało i miałam ochotę wejść do tej powieści i nią potrząsnąć, żeby się ogarnęła! Co do reszty to najbardziej polubiłam Mare, najlepszą przyjaciółkę, no i Josha <3 To bohaterowie bardzo realistyczni, z charakterkiem i nietypowi. Zaimponowały mi i bardzo się z nimi zżyłam. Czasami współczułam im, że przyjaźnią się z Eden i tracą na nią czas, skoro ona zachowywała się czasami naprawdę okropnie! Za to niezmiernie irytowała mnie rodzina głównej bohaterki. Jak tacy ludzie mają dzieci? Kurcze, nie dziwię się, że Eden i jej brat nie chcieli tam siedzieć. Ta historia trafia do czytelnika z całą mocną. Gwałt to bardzo poważna sprawa i nie powinno się bać o tym mówić. Tutaj jest przedstawiona sytuacja jak może potoczyć się życie osoby po takim przejściu. Ukazuje jak ważne jest wsparcie najbliższych i co ono może dać. Serio, jest to powieść, którą powinno przeczytać jak najwięcej osób. Dlatego, jeżeli macie ochotę na prawdziwą i w sumie mocną w swojej prostocie książkę, to serdecznie polecam Wam "Co mnie zmieniło na zawsze". Czyta się ją naprawdę szybko. Mi zajęła półtorej dnia, gdzie pierwszego przeczytałam tylko 50 stron, a drugiego resztę, a to o czymś świadczy. Pozycja warta uwagi! I to chyba wszystko co chciałabym Wam przekazać w tej recenzji, chociaż czuje, że cokolwiek bym nie napisała to i tak nie będzie za mało.
autor: Girl from Stars (kochajacaksiazki.blogspot.com)
Książek o ofiarach gwałtu, molestowania ostatnimi czasy coraz bardziej przybywa. Od czasu do czasu sięgam po nie, aby z tych cudownych, wymyślonych przez innych marzycieli historii choć na chwilę zmierzyć się brutalną rzeczywistością. Przeczytałam dosłownie kilka książek o tej tematyce, choć pamiętam tylko „Hopeless”, które mi się podobało, choć oczekiwałam czegoś więcej … Gdy zobaczyłam zapowiedź „Co mnie zmieniło na zawsze” od razu naszła mnie chęć do sięgnięcia po tę pozycję. Po raz kolejny oczekiwałam zbyt wiele … To nie liceum ją zmieniło. To gwałt. Pewnego wieczoru najlepszy przyjaciel jej brata – niemal członek rodziny – sprawia, że świat Eden wywraca się do góry nogami. To, co kiedyś wydawało się proste, teraz jest skomplikowane. To, co kiedyś wydawało się prawdą, teraz jest kłamstwem. Ci, których kiedyś kochała, teraz budzą tylko jej nienawiść. Nic już nie ma sensu. Wie, że powinna powiedzieć komuś o tym, co się stało, ale nie może tego zrobić. Więc ukrywa to w sobie, głęboko. Ukrywa też to, kim kiedyś była – bo teraz jest już inna. Na zawsze. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie informacja „Bestseller New York Timesa” zobowiązuje. Sięgając po taką książkę mam pewność, że nawet biorąc to w ciemno, i tak wiem, że będzie to bardzo dobre. W tym przypadku było to po prostu tylko dobre. Nie zrozumcie mnie źle. Ta książka nie była zła, wręcz przeciwnie. Nie mniej jednak zabrakło mi tam czegoś … Przez pierwsze sto stron nie mogłam przebrnąć. Nie chodzi mi tutaj o styl pisania autorki, bo on był w porządku. Bardziej doczepiłabym się tutaj fabuły. Niektóre sceny były dla mnie zbyt „rozwleczone”. Już w pierwszym rozdziale bohaterka dzieli się z nami swoim najgorszym w życiu dniu. A potem? Potem przez ponad trzysta stron dowiadujemy się jak ten jeden dzień wpłynął na jej całe życie. Pierwsze sto stron było dla mnie istną katorgą. Nudne to było niesłychanie. Na szczęście, gdy bohaterka poznaje Josha historia ta staje się dużo ciekawsza. Jeśli chodzi o główną bohaterkę, to niestety należy ona do kręgu wkurzających, irytujących i dziwacznych bohaterów, której zachowania kompletnie nie potrafiłam zrozumieć. Zapewne spowodowane jest tym, że osobiście nie przeżyłam w swoim życiu takiej tragedii. Nie mniej jednak takie irytujące bohaterki często doprowadzają mnie do białej gorączki i sprawiają, że zaczętą powieść odstawiam w bok w trakcie jej czytania. Najlepszą częścią tej książki jest zdecydowanie jej koniec. Nie chodzi mi tutaj o sam fakt, iż uporałam się z nią, ale o to, że zakończenie tej książki jest nafaszerowane dużą dawką emocji i daje człowiekowi wiele do myślenia. Po przeczytaniu tej powieści nie byłam zbyt usatysfakcjonowana. Postanowiłam sprawdzić, czy inni książkoholicy czują coś podobnego. Przeczytałam kilka recenzji, większość z nich była bardzo pozytywna. Spotkałam się nawet z oceną 10/10. Do mnie jednak książka ta nie przemówiła zbytnio … Podsumowując, „Co zmieniło mnie na zawsze” to według mnie jedna z tych książek, którą każdy przeżywa na swój własny sposób i po jakimś czasie o niej zapomni. Była ona całkiem dobra, dostarczyła mi ona odrobinę emocji, lecz nie miała w sobie tego czegoś, co sprawiłoby, że ta książka zostanie na dłużej w moich książkholikowym serduszku. Moja ocena: 6/10
autor: Onlypretender (www.wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com)
Pięć minut, to w stosunku do całego ludzkiego życia, jego niewielka część. Pięć minut nudnych reklam w telewizji, pięć minut czekania w kolejce do kasy, pięć minut jedzenia przekąski, takie nic nie znaczące chwile. Ale pięć minut może również zadecydować o całym naszym życiu. Stało się tak w przypadku bohaterki omawianej dziś książki, w jej przypadku ta chwila zmieniła ją na zawsze. Eden jest po uszy zakochana w starszym przyjacielu swojego brata. Josh jest jak członek ich rodziny. Pewnej nocy odwiedza nastolatkę w jej pokoju, kiedy wszyscy już śpią. Gwałt zmienia wszystko. Czternastoletnia dziewczyna przeżywa prawdziwą tragedię. Wszystko jest opisane tak bardzo realistycznie, że w mocniejszych momentach książki miałam na plecach ciarki. W ciągu kilku minut bohaterka zmienia się z radosnej, pełnej życia dziewczyny w przestraszoną i skrzywdzoną istotę. Nie chce dopuścić do siebie tego, co się stało. A wystarczyło tylko zamknąć drzwi na klucz... Jest to pierwsza powieść w dorobku Amber Smith, która wcześniej pisała książki dotyczące sztuki. Dlatego w pewnym sensie można by ją było nazwać debiutem. Jeśli wiec jest to jej debiut, chcę przeczytać wszystkie jej kolejne książki. Udało jej się wykreować prawdziwe postaci, które są ludźmi z krwi i kości. Każda pojawiająca się sytuacja ma uzasadnienie. Nie ma tu zbędnych dodatków. Wszystko to jest napisane łatwym w odbiorze językiem, a Eden jest pierwszoosobowym narratorem. Dzięki temu czytelnik dowiaduje się o wszystkich myślach dziewczyny, o tym, co czuje. Eden na nowo musi nauczyć się żyć i znaleźć swoje miejsce, na nowo poczuć się bezpieczna. Bardzo spodobał mi się wątek dotyczący biblioteki, która była dla niej oazą spokoju, miejscem, w którym mogła odpocząć, ukryć się. Powieść obejmuje aż 3 lata, w ciągu których Eden stara się wrócić do normalności. Niestety, tamta chwila zmieniła wszystko. Aż w pewnym momencie na pierwszy plan powieści wysuwa się uniwersalna prawda: miłość jest w stanie uleczyć nawet największe rany. Ale nie taka miłość, o jakiej myślisz :) "Co mnie zmieniło na zawsze" to pozycja warta uwagi. Porusza trudny temat, w niektórych kręgach wciąż uznawany za tabu, ale trzeba o nim mówić głośno. Powieść jest spójnym portretem psychologicznym skrzywdzonej dziewczyny, zawiera w sobie ważna lekcję życia. Przeczytaj, żeby dowiedzieć się, jaką.
autor: Książkomaniacy Recenzje
"Moje ciało to komnata tortur. To pierdolone miejsce zbrodni. Wydarzyły się tutaj potworne rzeczy. Nie warto o tym mówić, nie warto tego komentować, nie na głos. Nigdy. Nie będę tego słuchać. Nie mogę." Dom, rodzinne ciepło, przyjaźń, miłość. Przez jedno jedyne wydarzenie wszystko zostaje zniszczone. Diametralnie. Życie Eden nie będzie już takie same, nic nie będzie takie same. Pewnego wieczoru najlepszy przyjaciel jej brata - niemal członek rodziny - sprawił, że świat dziewczyny legł w gruzach. Chłopak, któremu ufała, którego kochała zrobił coś niewyobrażalnego. Zgwałcił ją. Czternastoletnią dziewczynkę. To było coś, co zmieniło ją na zawsze... Wie, że powinna wyjawić komuś prawdę, ale nie może tego zrobić, jeszcze nie teraz. Ukrywa to głęboko w sobie, ukrywa też to, kim była przed gwałtem. Teraz jest już inna. I będzie. Na zawsze. Z zahukanej, nieśmiałej dziewczynki przeobraża się w pewną siebie, znającą doskonale swoją wartość nastolatkę. Zaczyna wstydzić się dawnych przyjaciół, którzy odstają od jej nowego sposobu bycia. Przeobraża się z brzydkiego, skrzywdzonego kaczątka w przepięknego łabędzia. Ale czy to nie jest tylko przykrywka? Czy w środku nie jest nadal tą przerażoną dziewczynką? Książka "Co mnie zmieniło na zawsze" podzielona jest na 4 części. Każda część - nowa klasa, nowa faza w życiu Eden. Doskonale uwidoczniło to zmiany w psychice dziewczyny, ułatwiło mi zrozumienie jej postępowania. Amber Smith w książce skierowanej do młodzieży podjęła temat trudny, ale jakże ważny. Temat, który dla niektórych może być tematem krępującym, a nawet prawdziwym tematem tabu. Jednak o takich rzeczach trzeba mówić głośno i pisać, by dotarł do jak największej liczby osób. To przestrzeganie przed niebezpieczeństwami, lek na zranione serce, ale także ukazywanie konsekwencji złych czynów. Takie działania są bardzo potrzebne. Owszem, Amber Smith podjęła temat trudny, ale udało jej się napisać wciągającą, a zarazem wstrząsającą młodzieżową powieść. Autorka każdą kolejną stroną swojej książki uświadamia jak traumatycznym i strasznym przeżyciem jest gwałt, jak długo ciągnie się za człowiekiem. Ból, niedowierzanie, przerażenie. Ogrom negatywnych emocji. Amber Smith sprawia, że cierpimy razem z wykreowaną przez nią bohaterką. To niesamowite. O książce "Co mnie zmieniło na zawsze" nie da się szybko zapomnieć. Pozostaje w pamięci i sercu czytelnika na długo. Cieszę się, że pojawia się coraz więcej takich książek skierowanych do młodszych czytelników. Chociaż historia Eden jest fikcją, zastanówmy się jak wiele nastolatek podziela jej los w realnym świecie? Historie te nie są nowe, zazwyczaj niewiele się różnią. Warto jednak o nich opowiadać. Zawsze i wszędzie. Zapamiętajcie...
autor: Półka na książki
Odnoszę wrażenie, że literatura przeznaczona do czytania przez młodych ludzi dzieli się na dwie kategorie. Jedna z nich to tak popularne dziś New (lub też Young) Adult, kładące nacisk na miłość, związki i powiązane z nimi emocje. Druga porusza inne - jeszcze trudniejsze - problemy. Mówi o szukaniu akceptacji, własnej drogi, o spełnianiu marzeń i poszukiwaniu swego miejsca w świecie. To literatura, która zmusza do myślenia i najczęściej nie jest ani łatwa, ani przyjemna; literatura reprezentowana przez znanych niemal każdemu Matthew Quicka, Johna Greena czy Jennifer Niven. Dziś do tego błyskotliwego grona ma szansę dołączyć nowa autorka. Autorka, która nie obawia się pisać o rzeczach trudnych i niewygodnych; autorka, która z odwagą wydobywa na światło dzienne brzydkie i niekiedy jedyne prawdziwe emocje. Autorka, która wzorem Niven może przynieść ulgę i otuchę tym, których najbardziej skrzywdzono. Ta autorka to Amber Smith. Jak żyć, gdy brutalnie odebrano ci godność? Jak oddychać, jeśli każdy oddech przypomina krzyk? Jak stawiać kolejny krok, gdy wykonanie poprzednich przynosi jedynie ból...? Eden zostaje skrzywdzona. Zaatakowana we własnym domu; we własnym łóżku przez człowieka, któremu ufała i którego miała za członka rodziny. Człowieka, który gwałtem odebrał jej niewinność, dzieciństwo, plany, nadzieję i życie. Teraz został jej już tylko sekret, który niczym cierń tkwi w sercu, infekuje cały organizm i sieje spustoszenie. Eden zostaje skrzywdzona, zraniona i zmieniona. Na zawsze. "Moje ciało to komnata tortur. To pierdolone miejsce zbrodni. Wydarzyły się tutaj potworne rzeczy. Nie warto o tym mówić, nie warto tego komentować, nie na głos. Nigdy." Nigdy wcześniej nie słyszałam o Amber Smith, ale tematyka i doskonałe oceny tysięcy użytkowników portalu Goodreads (któremu ostatnio ufam bardziej niż naszemu Lubimy czytać) skutecznie zachęciły mnie do sięgnięcia po jej pierwszą na polskim rynku powieść. "Co mnie zmieniło na zawsze" nie jest łatwą książką. Nie jest historią oczywistą i sympatyczną. Jest za to skomplikowana i pełna emocji, bólu i ogólnej niesprawiedliwości, a gdzieś w tle pojawia się mały promyczek dobra, natrętnie gaszony przez samą Edy. Eden została zgwałcona - i to decyduje o reszcie jej życia (a przynajmniej o tej, do której mamy wgląd). Amber Smith prowadzi nas przez cztery kolejne lata po tym traumatycznym zdarzeniu i pokazuje, jak wpłynęło ono na życie Edy. Ukazuje emocjonalnie rozbitą nastolatkę, która miota się między nienawiścią do oprawcy, a próbą zapomnienia; która nieustannie toczy wewnętrzną walkę i nie potrafi przestać ranić najbliższych sobie osób. Nie wyjawia nikomu prawdy, nie mogąc - czy też nie potrafiąc - znaleźć ratunku, przez co obserwujemy powolny upadek osamotnionej osoby i zmiany, jakie w niej zachodzą. Smith daje nam popis swojego literackiego kunsztu i w niezwykle przejmujący sposób kreśli portret pękniętej duszy i bólu, który ją otacza. Sprawia, że mimo tego, iż wiemy dokąd zmierza Eden i absolutnie nie chcemy tego zaakceptować; pomimo tego, że mamy ochotę krzyczeć, że jej zachowanie jest irracjonalne i nieakceptowalne to rozumiemy. Przyjmujemy perspektywę tej dziewczyny i po prostu rozumiemy. I cierpimy wraz z nią. "Uśmiecham się co prawda, ale coś jest z tym uśmiechem nie tak. Moje oczy mają w sobie coś takiego… jakąś tępą, martwą ciemność. Jakby czegoś we mnie brakowało. Nie umiem powiedzieć czego. Ale ta brakująca część to coś ważnego, coś kluczowego, coś, co zostało mi zabrane." Są takie książki, o których myśli się bardzo długo. Książki, które pozornie niczym nie zachwycają, a ich autorzy nie posługują się pięknym językiem i nie tworzą bohaterów, z którymi każdy z nas może się utożsamić. Niosą jednak przesłanie, mają określony cel i przez to wielką wartość. To książki, które istnieją po to, by wydobywać na światło dzienne niewygodne tematy, o których mówić trzeba, ale mało kto ma odwagę to robić. Książki, które być może przyniosą pociechę skrzywdzonym i uświadomią im, że nie są sami. Że warto się podnieść i warto próbować. I warto też dać szansę tej powieści, bo to zdecydowanie jedna z takich książek.
autor: antykwariatzciekawaksiazka.pl
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym. GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które podejmowałyby się próby przedstawienia tak wymagającego tematu w powieściach docelowo przeznaczonych dla nastolatków. W końcu problem gwałtu należy przedstawić tak, by ująć w nim całościowo bardzo potężny bagaż psychologiczny poszkodowanego, skutki jego narastającej bezsilności i strachu, w końcu reakcję otoczenia. Czy Amber Smith w swojej powieści „Co mnie zmieniło na zawsze” dorzuciła własną cegiełkę, przybliżając nam nie tylko trudną społecznie problematykę gwałtu, ale przede wszystkim portretując realistyczny wizerunek ofiary? Eden wcale nie zmieniła szkoła czy nagminna bezwzględność rówieśników w codziennych relacjach. Eden zmieniła jedna noc. Zmienił ją gwałt. Z nieśmiałej, zahukanej wręcz nastolatki przeistacza się w zimną, nieczułą kobietę, łamiącą serca przypadkowo poznanych mężczyzn. Ale Eden tylko z pozoru zdaje się być niewzruszona i oziębła. W rzeczywistości, głęboko w trzewiach własnego okaleczonego ciała, skrywa najgorszą tajemnicę. Pewnej nocy bowiem najlepszy przyjaciel brata, odwiedził Eden w jej własnej sypialni, zmieniając spokojne życie dziewczyny w niekończący się koszmar... Eden, zamiast wyjawić najbliższym trudną prawdę, postanawia ukryć tajemnicę głęboko w sobie, a przede wszystkim stać się z dnia na dzień zupełnie inną osobą. Tłamsząc w sobie toksyczne emocje, zadaje ból nie tylko sobie, ale także swojej rodzinie i przyjaciołom, którzy wielokrotnie wyciągają do niej rękę. Ale czy nieustanne kłamstwa i pozerstwo, w końcu i przypadkowy seks z nieznajomymi, będący tylko swoistą próbą ucieczki, nie okażą się w pewnym momencie na tyle zgubne, by przepełnić czarę goryczy? Amber Smith w swojej bestsellerowej powieści dokonała czegoś zupełnie niemożliwego: oddała niesamowicie sugestywny, do bólu wiarygodny obraz ludzkiej psychiki, bezwzględnie poturbowanej w wyniku aktu gwałtu. Czytelnik staje się więc niemym świadkiem mrocznej, wyniszczającej przemiany głównej bohaterki, która decydując się na ukrycie mrocznego sekretu, podejmuje się codziennej walki z własnymi demonami, które z każdym kolejnym dniem rujnują dziewczynę od środka. Tak złożona i mocna, miejscami wulgarna, a przy tym jednak wciąż niesamowicie słaba i delikatna osobowość świadczą o ogromnej umiejętności autorki w kreowaniu literackich postaci. Początkowo nie do końca potrafiłam jednak przyzwyczaić się do częstych przeskoków fabularnych: autorka z jednej sceny przechodziła niespodziewanie w drugą, nie zawierając przy tym pełnego obrazu danego wątku, przedstawiając go jakby tylko w zarysie. Dopiero z końcem lektury odkryłam rzeczywiste zamiary Amber Smith, która w swojej powieści, rezygnując z nadmiernej drobiazgowości, zdecydowała się zawrzeć pewien odcinek czasu z życia bohaterki, który stanowić miał przede wszystkim obraz jej skazanej na porażkę walki. „Co mnie zmieniło na zawsze” zdecydowanie odróżnia się od innych powieści z gatunku. Nie sposób odnaleźć w tej historii migawek szczęśliwego życia głównej bohaterki. W końcu życie Eden do radosnych nie należało. Nie sposób zresztą odnaleźć w tej opowieści jakichkolwiek przeplatających się z sobą scen goryczy z obrazami dającymi nadzieję lepszego jutra. Ta historia jest gorzka. Jest smutna. Jest trudna i wymagająca. Ale przede wszystkim jest niesamowicie poruszająca, bowiem niesie z sobą ogromną dawkę trudnych do udźwignięcia emocji, które pozostają z czytelnikiem jeszcze na długo po skończonej lekturze. Mówiąc krótko – jestem naprawdę dumna, iż mogę patronować tak niesamowitej książce.

Napisz recenzję i oceń produkt:

Oceń produkt:
Autor:*
Email:*
Recenzja: **
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
* pole wymagane, ** minimum 50 znaków
Uwaga!!!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?
TAK
NIE
x
Oczekiwanie na odpowiedź
Dodano produkt do koszyka
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?
Kontynuuj zakupy
Przejdź do koszyka