Dlaczego warto zdecydować się na najem okazjonalny?

Wynajmujący coraz częściej spotykają się z nierzetelnymi najemcami. Nieuregulowane rachunki, zniszczone sprzęty i meble. Ponadto pojawia się problem nieuregulowanych zobowiązań czynszowych. W celu ochrony własnego dobra warto pomyśleć o najmie okazjonalnym. Dzięki niemu właściciel ma więcej możliwości walki z niewłaściwymi zachowaniami lokatorów.

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny może dotyczyć jedynie lokali, które przeznaczone są na cele mieszkaniowe. Prowadzący działalność gospodarczą nie mogą korzystać z tej formy wynajmu. Biorąc pod uwagę formę prawną własności, mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy właściciele, włącznie z tymi posiadającymi własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu.

W przypadku najmu okazjonalnego niemożliwe jest jednak podnajmowanie mieszkania ani jego części osobom trzecim. Dodatkowo od zwykłej umowy najmu, umowę tą wyróżnia konieczność dołączenia oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji oraz zobowiązaniu do opróżnienia lokalu w wyznaczonym terminie. Oświadczenie to musi mieć formę aktu notarialnego. Najemca musi również wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku dojścia egzekucji do skutku.

Najem okazjonalny obowiązkowo musi być zgłoszony do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Właściciel ma na to 14 dni od dnia podpisania umowy. W przypadku niedokonania zgłoszenia umowa zostanie uznana za zwykłą umowę najmu.

Korzyści dla wynajmującego

Umowa o najem okazjonalny to dla właściciela ułatwienie w przypadku braku możliwości pozbycia się uciążliwego lokatora. Czasami dzieje się tak, że pomimo rozwiązania lub wygaśnięcia umowy lokator nie chce opuścić lokalu. Posiadając zwykłą umowę najmu, lokatorowi temu należy zapewnić zastępczy lokal socjalny. Umowa o najem okazjonalny rozwiązuje ten problem, a ponadto znosi tzw. okres ochronny trwający od 1 listopada do 31 marca, w którego czasie nie można eksmitować lokatora. Możliwa jest również eksmisja osób małoletnich oraz kobiet w ciąży.

Głównym celem najmu okazjonalnego jest zwiększenie praw właścicieli lokali przeznaczonych do wynajmu. Z ich perspektywy wynika tu cała masa korzyści. Konieczność posiadania oświadczenia w formie aktu notarialnego może jednak odstraszyć większość najemców. Z pewnością będzie skutkowało to trudnościami ze znalezieniem chętnych najemców, co może odbić się na przychodach z najmu.

Posted in Dom

Next Post

Aloe Vera - przyjaciel w zwalczaniu trądziku

niedz. cze 23 , 2019
Aloes jest rośliną nie tylko ozdobną ale również bardzo cenną ze względów leczniczych. Ta roślina doniczkowa nie tylko widowiskowo ozdobi nasz parapet ale również pomoże załagodzić wiele dolegliwości zdrowotnych w tym bardzo popularnego wśród młodzieży trądziku. Liście gatunku Aloe Vera, a właściwie ich miąższ zawiera wiele witamin (A, C,E, B12), […]