Trendy oświetleniowe w kuchni – co jest modne i wygodne?

Światło w każdym wnętrzu gra bardzo istotną rolę. Z pomocą lamp nie tylko doświetlamy przestrzeń, ale też wyznaczmy różnie strefy, a także nadajemy pomieszczeniu określony styl i charakter. Przeczytaj, które rozwiązania będą praktycznym wyborem do kuchni, a jednocześnie nadadzą charakteru wnętrzu.

Oświetlenie kuchni – ogólne zasady

Podejście do oświetlenia kuchni znacząco się zmieniło wraz z rozwojem techniki i ogromem nowoczesnych i bardzo wygodnych rozwiązań. Kiedyś podstawą była centralna lampa z żarówką o bardzo dużej mocy, która miała oświetlić całe pomieszczenie. To rozwiązanie zupełnie nietrafione, bo w takim wypadku lampy sufitowe do kuchni zawsze znajdują się za naszymi plecami, a co za tym idzie rzucamy cień na nasz obszar roboczy. Obecnie, choć nie rezygnujemy całkowicie centralnej lamy, to podczas gotowania pracujemy głównie z użyciem oświetlenia punktowego znajdującego się nad blatem.

Lampy sufitowe do kuchni – jak je wybrać

Lampy sufitowe do kuchni to bardzo wygodne rozwiązanie na doświetlenie tego wnętrza. Wchodząc do kuchni, po zapaleniu głównych punktów świetlnych, które mają równomiernie doświetlić całe pomieszczenie, możemy wygodnie się po nim poruszać, a całość wygląda po prostu jasno i świeżo. Ostatnio coraz bardziej popularne są lampy wpuszczane w sufit, które łatwo równomiernie rozmieścić w 4 rogach pomieszczenia. W małych kuchniach dobrze sprawdza się jedna centralna lampa i w takim wypadku może ona stanowić również element dekoracyjny wnętrza. W dużych kuchniach często łączy się oba te rozwiązania, przy czym żyrandol raczej ma funkcję dekoracyjną, a to lampy LED lub halogeny wpuszczone w sufit mają mocno doświetlić całą przestrzeń.

Oświetlenie robocze w kuchni – poznaj możliwe rozwiązania

Wraz z rozwojem techniki przestajemy zwracać uwagę na ilość zapalonych świateł w naszym otoczeniu. Dawniej każda pracująca żarówka wiązała się ze znacznym wzrostem rachunku za prąd. Dziś mamy dostęp nie tylko do żarówek energooszczędnych, ale też lamp LED, które prądu zużywają minimalną ilość i choć światła mamy więcej, to płacimy mniej, By doświetlić miejsce robocze w kuchni, czyli najczęściej blat, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Najczęściej wybieramy lampy punktowe podczepiane pod wiszącymi szafkami w kuchni, lub listwy LED, które ciągną się przez cała długość mebli. Oba rozwiązania są bardzo wygodne i praktyczne, choć listwę LED łatwiej założymy samemu, bo wystarczy ją przykleić od spodu i podłączyć do prądu.

 

 

Posted in Dom

Next Post

Jak zaplanować remont w mieszkaniu bez wyprowadzki?

pon Cze 28 , 2021
Światło w każdym wnętrzu gra bardzo istotną rolę. Z pomocą lamp nie tylko doświetlamy przestrzeń, ale też wyznaczmy różnie strefy, a także nadajemy pomieszczeniu określony styl i charakter. Przeczytaj, które rozwiązania będą praktycznym wyborem do kuchni, a jednocześnie nadadzą charakteru wnętrzu. Oświetlenie kuchni – ogólne zasady Podejście do oświetlenia kuchni […]
sklep z oświetleniem