Dobra gatunkowo odzież to obecnie towar deficytowy. Nawet wątpliwej jakości produkty sprowadzane z Chin czy Bangladeszu często kosztują krocie. W takiej sytuacji koniecznie sprawdzaj metki odzieżowe z certyfikatami, które potwierdzą, że towar jest bezpieczny i trwały.
Jaka powinna być odzież? Na co zwracać uwagę?
Na półkach sklepowych mnóstwo jest produktów różnego pochodzenia. Często znalezienie czegoś bardzo dobrej jakości staje się trudne do zrealizowania. Dlatego zawsze podczas zakupów zwracaj uwagę na certyfikaty, jeśli zależy Ci na tym, aby były to rzeczy wygodne i bezpieczne dla skóry.
Na pewno ważny jest skład materiałowy. Niestety, coraz więcej odzieży produkuje się na bazie tanich, sztucznych poliestrów. Ich jakość nie jest zachwycająca. Często też używa się akrylu oraz innych wełnopodobnych materiałów. Owszem, te rzeczy w dotyku są bardzo miłe i delikatne, ale ich oddychalność i inne parametry znacznie odbiegają od normy.
Kolejna istotna sprawa, na którą warto zwracać uwagę to miejsce produkcji. Polskie dzianiny produkowane np. w Łodzi zawsze miały i mają duże uznanie. Bluzki, spodnie czy sukienki uszyte na bazie czystej i ekologicznej bawełny eko nosi się bardzo wygodnie. Tak samo komfortowa w użytkowaniu jest wiskoza z dodatkiem elastomeru, dzięki czemu ubranie układa się idealnie na ciele. Bardzo efektownie wyglądają też dzianiny melanżowe czy bambusowe. Dobrej jakości przędza to podstawa komfortowego noszenia i bezpieczeństwa dla skóry.
Dobrej jakości dzianiny mają certyfikaty
Certyfikatów odzieżowych jest sporo, dlatego trzeba orientować się, który jest ważny i co oznacza.
Fairtrade – ten certyfikat wskazuje na społeczne i ekologiczne aspekty podczas procesu produkcji surowej bawełny. Nie odnosi się do samego produkt i efektu końcowego, ale procesu jego powstawania. Fairtrade odnosi się też do ograniczenia pesctycydów i wprowadzenia zasad zrównoważonej gospodarki rolnej przez rolników.
Fairwear foundation – jeśli ktoś zwraca uwagę nie tylko na jakość produktu, ale też na sposób jego produkcji, powinien mieć na uwadze ten certyfikat.
Woolmark certification – to oznaczenie na odzieży dotyczy produktów wełnianych. Przyznaje je firma Woolmark Brand, która rzetelnie weryfikuje jakość produktów wyprodukowanych na bazie wełny. Certyfikat ten świadczy o bardzo dobrej jakości rzeczy, dlatego zakup ich jest na pewno bezpieczny.
Eco Label to kolejny certyfikat, który wiąże się z procesem produkcji. Przyznawany jest nie tylko odzieży, a wskazuje na śladową ilość szkodliwych substancji dodanych do produktu.
GOTS (Global Organic Textile Standard) – w tym certyfikacie ściśle są określone kryteria ekologiczne w czasie procesu produkcji. Jeśli ktoś zwraca uwagę na środowisko, to oznaczenie GOTS na odzieży powinno go zainteresować.
OEKO TEX – to chyba najbardziej znany certyfikat, jaki pojawia się na ubraniach. Wskazuje on nie tylko na produkt, ale też na sposób jego wykonania. Jeśli na odzieży pojawi się oznaczenie EKO STANDRAD 100, będzie on oznaczał, że tkanina wolna jest od występowania szkodliwych substancji.
GRS (Global Recycled Standard) to certyfikat, który określa 20% dodatek materiałów pochodzących z recyklingu w danym produkcie. To jest jednak ilość minimalna, ponieważ do oznaczenia odzieży oficjalnym logo potrzeba jest 50% recyklingowanego wsadu.
Dobrej jakości dzianiny i tkaniny to te, w których chodzi się wygodnie i są bezpieczne dla zdrowia. Na pewno charakteryzują się wysoką trwałością, a to z kolei przekłada się na ekonomię i ochronę środowiska.