W 2022 roku sporo się mówi o ekologicznej modzie, która dominuje wśród światowej sławy producentów i zaczyna się robić popularna także w sieciówkach. Świadomy wybór odzieży oznacza troskę o środowisko naturalne, które jest niestety w coraz gorszym stanie. O czym należy pamiętać, wybierając ekologiczne ubrania?
Ekologiczne produkcja ubrań, czyli jaka?
Producenci oferujący ekologiczne stroje zwracają uwagę na bardzo wiele czynników. Przede wszystkim są znani z etycznego podejścia do zwierząt. Stroje nie powstają z ich futer, piór czy skór. Z kolei w procesie produkcji nie testuje się na nich żadnych barwników czy innych substancji w celu sprawdzenia potencjalnych reakcji alergicznych.
Eko- moda polega na zrównoważonym i przede wszystkim świadomym korzystaniem z zasobów naturalnych. To szczególnie trudne, kiedy wziąć pod uwagę ile wody i innych surowców jest potrzebnych do wyprodukowania jednej koszulki. Jeśli produkcja ubrań nie zwolni, już za kilkanaście lat na połowie naszej planety ilość wody pitnej nie będzie wystarczająca. Trzeba o tym pamiętać, produkując tkaniny i dobrej jakości dzianiny Łódź to jedno z miast, gdzie funkcjonuje ekologiczna fabryka strojów, w której wszystkie materiały i dodatki są w pełni ekologiczne i zgodne z podstawowymi zasadami tego trendu.
Dlaczego warto wybrać ekologiczne ubrania?
Ekologiczne ubrania nie szkodzą nam oraz środowisku. Niestety w wielu produkcjach odzieży używa się trudne do opisania ilości czynników rakotwórczych, pestycydów, niekorzystnych barwników, a nawet sztucznych żywic. Wszystkie wymienione czynniki pogarszają stan naszej planety – niszczą grunty i zanieczyszczają wodę, ale także przenikają przez skórę. Aby tego uniknąć, trzeba sięgać jedynie po naturalne materiały oraz ubrania od świadomych producentów.
Odzież ekologiczna określana jest mianem „zielonej linii”, gdyż powstaje z materiałów przyjaznych dla środowiska. Stosuje się włókna naturalne, a wśród nich bawełnę, len czy wełnę. Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po proste i niewymagające rośliny występujące na całym świecie. Mowa o pokrzywie, bambusie, konopie, algach, kukurydzy – niektóre z nich wykorzystuje się już teraz do produkcji odzieży, a inne z kolei za kilka lat stworzą obiecujące ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci.
Prawdziwa skóra została zastąpiona odpadami pochodzącymi z recyklingu, co przekłada się na wiele cennych właściwości. Świetny wygląd butów zachęca do ich zakupu. Ekologiczne obuwie dopasowuje się do kształtu stopy, co oznacza maksymalny komfort w trakcie noszenia. Ekologia w modzie oznacza stworzenie eleganckich czy nawet seksownych szpilek z opon samochodowych albo adidasów z butelek plastikowych i opakowań po żywności. Pomysłów jest wiele – część z nich już została wcielona w życie, a pozostałe czekają na swoją realizację.