Jak podejść do treningu dzieci?

Rozwój każdego dziecka przebiega w innym tempie. Niektóre dzieci wykazują predyspozycje do uprawiania sportu, a u innych dzieci można zaobserwować szybszy rozwój intelektualny. Gdy rodzice lub nauczyciele zauważą w dziecku potencjał np. do sportu, warto go wykorzystać.

Czy tylko aspekty fizyczne są ważne?

Sprawność fizyczna, z którą wiąże się m.in. koordynacja ruchowa, równowaga, wydolność i siła, to aspekty niezwykle ważne w sporcie. Jeżeli dziecko ma te umiejętności na wyższym poziomie niż inne dzieci, ma duże szanse na osiąganie dużych sukcesów sportowych. Jednak nie tylko dzieci wybitnie zdolne mogą uprawiać sport. Dzieci o przeciętnych umiejętnościach również mogą się rozwijać w sporcie, a z czasem osiągać dobre wyniki. Często to właśnie trening czyni mistrza, a nie jedynie talent. Najważniejsze, by dzieci miały motywację do regularnych treningów. Niestety z tym bywa różnie, ponieważ dzieci szybko zniechęcają się, szczególnie po porażce. To całkowicie normalne zjawisko, z którym można walczyć. Aby pomóc dziecku przezwyciężyć tę słabość, ważne jest wsparcie psychiczne ze strony trenera oraz rodziców.

Motywacja przez zabawę.

Wsparciem psychicznym sportowców zajmuje się psychologia sportu Książka na ten temat może okazać się bardzo pomocna zarówno dla rodziców, jak i dla trenera. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę ze swojej roli i nie wywierać presji na dziecku. Natomiast trener jest osobą, która zaszczepia w dzieciach zamiłowanie do sportu. Jeśli dzieci mają frajdę z treningów, najprawdopodobniej ich motywacja do ćwiczeń będzie na podobnym poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że tę motywację trzeba pielęgnować. Najlepiej kształtować motywację poprzez zabawę, ponieważ tylko taka metoda najbardziej przemówi do dzieci. Właśnie tutaj można zaobserwować, czy trener spełnia swoją funkcję, jak należy. Dlatego warto, aby każdy trener miał wiedzę z zakresu psychologii sportu lub korzystał z pomocy specjalisty. Każdy sportowiec potrzebuje wsparcia psychicznego, a szczególnie ten mały, kilku lub kilkunastoletni człowiek, który dopiero zaczyna się uczyć, jak być sportowcem oraz jak radzić sobie z przeciwnościami.

Next Post

Praca za granicą – jakie korzyści?

pt. lis 1 , 2019
W dzisiejszych czasach wyjazd za granicę nie jest uważany za nic szczególnego. Wiele tysięcy ludzi każdego roku podejmuje taką decyzję i rozpoczyna życie poza obszarem Polski. Największą popularnością cieszy się Wielka Brytania oraz Niemcy, jednakże w innych krajach Europy oraz świata także można znaleźć naszych rodaków. A co z podatkiem? […]