Jak zrobić domowe środki czystości?

Coraz więcej osób ulega modzie na domowe, naturalne detergenty. To bardzo dobry trend, który sprawia, że sklep z chemią gospodarczą odchodzi na dalszy plan. Domowe środki są nie tylko ekologiczne, ale również bezpieczniejsze dla naszego zdrowia oraz tańsze od sklepowych produktów. Jak zrobić domowe środki czystości?

Sklep z chemią gospodarczą – czy jest on bezpieczny?

Sklep z chemią gospodarczą często oferuje produkty zawierające silne chemikalia, które nie pozostają obojętne ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska. U ludzi mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażniać skórę, drogi oddechowe oraz oczy. Uważać na nie powinny przede wszystkim kobiety w ciąży, dzieci oraz alergicy. Dla własnego bezpieczeństwa przyszłe mamy powinny decydować się na detergenty bez amoniaku, gdyż wdychanie oparów tego związku może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Niebezpieczne – zarówno poprzez kontakt ze skórą, jak i droga wziewną – mogą być również środki usuwające pleśń, do udrażniania rur czy zawierające związki chloru (wybielacze).

Jak zrobić ekologiczne środki czystości?

Jeszcze przed uruchomieniem domowej manufaktury środków czystości, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów. Poza standardowymi przedmiotami niezbędnymi w trakcie sprzątania: szczotkami, ściereczkami czy gąbkami, warto mieć w domu również lejek, szklaną miskę z mieszadełkiem, zakręcone słoiki na detergenty, naklejane etykiety oraz butelkę ze spryskiwaczem lub atomizerem.

Większość naturalnych środków czyszczących zawiera kilka podstawowych produktów, o naturalnym działaniu czyszczącym, rozpuszczającym tłuszcz i rdzę, bakteriobójczym. Zaczynając domową produkcję detergentów, zaleca się zaopatrzyć w takie składniki jak:

 • Soda oczyszczona lub kalcynowana;
 • Olejek z drzewa herbacianego;
 • Ocet spirytusowy;
 • Spirytus salicylowy;
 • Woda utleniona;
 • Mydło marsylskie;
 • Boraks;
 • Sok z cytryny.

Domowe środki czystości – skład

Posiadając wyżej wymienione składniki, można zacząć przygotowywanie wybranych środków czystości. Poniżej przedstawione zostały składniki, dzięki którym możliwe jest stworzenie domowych detergentów:

 • Proszek do prania – pół szklanki sody kalcynowanej, pół szklanki boraksu, szklanka startego mydła marsylskiego, kilka kropel olejku eterycznego;
 • Środek do WC – 12 kropli olejku z drzewa herbacianego, soda oczyszczona, 60 ml octu spirytusowego;
 • Spray do mycia szyb i luster – szklanka wody, kilka łyżek wysokoprocentowego alkoholu, 1 szklanka octu spirytusowego.
Posted in Dom

Next Post

Eliksir młodości - różne substancje, różne właściwości

czw. kwi 29 , 2021
Jak zachować młodość, zdrowie i piękny wygląd przez lata? Na pewno warto korzystać z suplementów witaminowych i substancji, o których wiadomo, że korzystnie wpływają na ciało i mogą realnie wydłużać zdrowe życie. Na które z nich warto się zdecydować? Podpowiadamy. Karnozyna – źródło młodości i sprawności fizycznej Karnozyna to substancja, […]
eliksir mlodosci