Jakie są zalety i wady dachówek betonowych?

Dachówki cementowe, zwane także dachówkami betonowymi, wykonywane są z piasku kwarcowego, szybko wiążącego cementu o małej zawartości wapnia oraz wody. Każdy, kto planuje zakup tego rodzaju pokrycia dachowego, powinien dokładniej przyjrzeć się jego wadą i zaletą. Co sprawia, że warto je wybrać? Czy to rozwiązanie ma jakieś minusy?

Dachówka betonowa — ogólna charakterystyka

Choć dachówki betonowe nie szczycą się długą historią, w porównaniu do ich ceramicznych odpowiedników, to zdążyły już zyskać na popularności.

Poza szybko wiążącym cementem o małej zawartości wapnia piaskiem i wodą dachówki betonowe mogą zawierać także składnik dodatkowy, którym jest oczywiście barwnik. Zastosowanie go podczas produkcji pozwala na uzyskanie szerokiej gamy kolorystycznej produktu. Co więcej, surowce wykorzystywane do tworzenia dachówek cementowych są w pełni naturalne, a zakupując je ze sprawdzonych źródeł, jak np. Braas teviva, można mieć pewność, że nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji

Jakie są zalety dachówek cementowych?

Do najpopularniejszych zalet dachówek betonowych zaliczane są:

  1. Trwałość oraz nowoczesne technologie produkcyjne — współcześnie produkowane dachówki cementowe są praktycznie tak samo trwałe co ceramiczne. Okres gwarancji, jaki udzielają producenci, wynosi przeważnie 30 lat, w czasie gdy dla dachówek ceramicznych jest on zależny od producenta i oscyluje w granicach 20-50 lat.
  2. Mnogość rozwiązań — aktualnie na rynku można spotkać dachówki w wielu różnych kształtach i kolorach, z których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Choć tradycyjny (ceglany) kolor ma swoich wielbicieli, to obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się także takie kolory, jak grafitowy czy ceglany. Również kwestia kształtu dachówek oferuje wiele możliwości.
  3. Łatwość montażu — dachówki cementowe są tak samo proste w montażu, jak dachówki ceramiczne. Tutaj również najważniejsze jest przygotowanie połaci dachowej i zapewnienie odpowiedniego ocieplenia i wentylacji
  4. Korzystna cena — dachówka ceglana jest względnie korzystnym finansowo wydatkiem w porównaniu do innych pokryć dachowych, a w dodatku jest ona bardzo ekologiczna.
  5. Walory użytkowe — skutecznie wyciszają dźwięki oraz zapewniają znaczne tłumienie hałasu

Czy dachówki betonowe mają jakieś wady?

Trzeba mieć świadomość, iż każde pokrycie dachowe, również dachówka cementowa, poza licznymi zaletami, posiada także pewne wady. W tym przypadku rzutującym na ostateczny wybór jest żywotność koloru dachówki betonowej. Jednak technologia cały czas się rozwija i jest to kwestia czasu, kiedy ten kłopot przestanie występować. Na szczęście na rynku można spotkać wiele specjalnych farb, które służą do zabezpieczania tego rodzaju pokrycia dachowego.

Posted in Dom

Next Post

Najzdrowsze herbaty z całego świata: Co musisz o nich wiedzieć

pon. mar 20 , 2023
Wprowadzenie do eliksirów zdrowia Herbata jest napojem, który jest spożywany od tysięcy lat. Przez te lata herbata została uznana za lepszy pomocnik w utrzymaniu zdrowia, co udowodniły wielu badaczy i lekarzy. Dzięki tej wiedzy ludzie odkryli, że herbata może mieć działanie korzystne dla zdrowia, dlatego nazywana jest „eliksirem zdrowia”. Czym […]