Kubek niekapek, bidon czy butelka? – z czego powinno pić dziecko?

Konsumpcja w przypadku dzieci jest bardzo ważna. Czy jednak zawsze zwracamy uwagę na to, z czego piją dzieci i czy jest to rzeczywiście dobry i zdrowy wybór? Okazuje się, że nie zawsze wszystkie kubki będą rekomendowane przez ortodontów lub logopedów.

Czy kubek dla niemowlaka to duży problem zakupowy dla rodziców?

Niejednokrotnie rodzice narzekają właśnie na to, że nie zawsze są w stanie wybrać w sposób profesjonalny kubek albo butelkę dla dziecka. Od wielu lat na przykład wykorzystuje się kubki niekapki, ale czy za każdym razem będzie to bardzo dobry wybór? Opiekunowie bardzo często zgłaszają na różnych forach dla rodziców, że otrzymują sprzeczne komunikaty, jeżeli chodzi o sposób karmienia dzieci i kupowania różnych artykułów niezbędnych każdego dnia. Zwróćmy jednak uwagę na to, że nauka cały czas będzie się rozwijać no i dotyczy to nie tylko i wyłącznie medycyny. Kiedyś mało kto przypuszczał, że to, jaki będziemy używać kubek w przypadku maluchów, będzie ostatecznie generować problemy logopedyczne. Będą się one pojawiały oczywiście w późniejszym okresie i potem będziemy się zastanawiali, co było ich przyczyną. Dlatego właśnie tak bardzo restrykcyjnie i skrupulatnie należy wybierać kubek dla niemowlaka. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że ortodonci logopedzi przestrzegają, że korzystanie z butelki ze smoczkiem, które będzie się nieco bardziej przeciągać w czasie, może prowadzić w efekcie do wad zgryzu lub krzywych zębów. Pojawiać się mogą także problemy z wymową. Naturalnie, jeżeli chodzi o małe dzieci, to mogą one pić z butelki ze smoczkiem, a zwłaszcza wtedy, jeżeli taki produkt będzie mieć kształt anatomiczny. Jednocześnie jednak specjaliści zwracają uwagę, że w momencie rozszerzania diety powinniśmy zmienić takie produkty do picia na coś dedykowanego dla starszych dzieci.

Czy kubek niekapek zawsze się sprawdza w praktyce?

Bardzo długo kubek niekapek był bardzo preferowany przez rodziców. Jest tak samo prosty w użytkowaniu, jak butelka. Jeżeli maluch korzysta z takiego kubka, to automatycznie naśladuje rodziców, wykorzystując naczynie podobne do takiego, z którego korzysta mama i tata, a jednocześnie też nie występuje ryzyko, że coś się wyleje. Niestety równocześnie też tak samo, jak w przypadku butelek ze smoczkiem taki kubek dla niemowlaka nie jest zbyt dobrym pomysłem, jeżeli chodzi o prawidłową wymowę, a także zdrowy zgryz. Otóż w praktyce, jeżeli maluch pije z takiego kubka, to nie angażuje mięśni, które potem będą się przydawały przy prawidłowej artykulacji głosek. Dlatego widać pewną tendencję odchodzenia od takich kubków. Na pewno pomaga tutaj oczywiście kontrolowanie różnych nowinek, a do dyspozycji mamy przecież dużo różnych ciekawych stron internetowych, na których możemy się dowiedzieć, do jakich wniosków dochodzą naukowcy i jakie produkty do picia będą obecnie najbardziej bezpieczne i co jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.

Czy z bidonu dziecko będzie tak samo zadowolone, jak z kubka?

Jeżeli więc chodzi o takie swoiste bezpieczeństwo ortodontyczne i logopedyczne, to jednym z lepszych rozwiązań będą na pewno bidony z rurką. W zasadzie będą one działały tak jak kubki niekapki no i są proste, a także intuicyjne. Zauważmy tu też, że ryzyko rozlania płynu jest rzeczywiście niewielkie. Produkt taki może być z powodzeniem używany w domu, ale również w podróży. Występują także modele, które mają zamknięcie, a więc można je z powodzeniem wrzucić do torby luzem i nie obawiamy się, że coś się rozleje. Poza tym picie płynów przez słomkę to proces aktywny. Dziecko musi zacisnąć wargi wokół rurki i ssać. W ten sposób rozwijany jest aparat artykulacyjny.

Next Post

Zadośćuczynienie za mobbing – co warto wiedzieć?

pon. lip 25 , 2022
Mobbing w zakładach pracy to dość częsta praktyka w zakładach pracy. Poniżanie i ośmieszanie pracowników przez przełożonych skutkuje pogorszeniem relacji międzyludzkich. oraz problemami ze zdrowiem. Jeśli i Ciebie dotyka złe traktowanie w firmie, podpowiadamy jak sobie z tym radzić i ubiegać się o swoje prawa. Kiedy można uznać, że to […]
Skutki mobbingu – stres, lęk i zaniżona samoocena