Mata do ćwiczeń – wybierz ją z nami

Mata treningowa to jedna z podstawowych rzeczy, w które powinniśmy się wyposażyć zaczynając treningi. Choć wybór wydaje się prosty, to okazuje się, że na rynku jest mnóstwo alternatyw i łatwo się w nich pogubić. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę wybierając maty do ćwiczeń.

Mata do ćwiczeń – czy na pewno jej potrzebuję?

To pytanie zadaje sobie większość osób, która myśli o zaczęciu przygody z aktywnością fizyczną, szczególnie tą, w wersji domowej. W końcu mata to nic innego jak forma podkładki pod nasze ciało, więc teoretycznie łatwo ją zastąpić. Dywan, koc, poduszka… To wszystko da się rzucić na podłogę i jakoś nas od niej odizoluje. Szkoda właśnie, że tylko jakoś… Dywan może spowodować nieprzyjemne otarcia, a do tego trening, to pot, w który będzie w niego wsiąkał. Ciężko sobie wyobrazić czyszczeni dywanu po każdym treningu. Za to wiele nie trzeba, żeby przywołać na myśl zapach przepoconej koszulki… No właśnie… Dywan będzie pachniał podobnie. Koc, czy ręcznik dadzą się bez problemu uprać, ale niestety nie zapewnią nam komfortu. Taka prowizoryczna wersja maty będzie się ślizgać, zwijać, a i o otarcia nie trudno.

Mata do ćwiczeń – jaka musi być?

Mata do ćwiczeń ma nam zapewnić komfort i bezpieczeństwo po treningu, a do tego idealnie by były, gdyby po nim gdzieś znikała. Z tych powodów mata treningowa musi chociaż 2 cechy, bez których nie spełni swojej funkcji. Ze względów bezpieczeństwa powierzchnia maty musi być antypoślizgowa, a warstwa zewnętrzna wodoodporna, by łatwo dało się ją czyścić. Reszta cech, to kwestia gustu, preferencji i priorytetów. Możemy np. zyskać komfort dużej i miękkiej maty, ale po złożeniu będzie ona zwyczajnie duża i trudniejsza w ukryciu.

Mata do ćwiczeń – a co jeżeli jednak nie ona?

Mata do ćwiczeń to podstawa, ale wbrew pozorom nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli w domowych warunkach zamierzasz trenować specyficzne sporty związane z dużym ryzykiem upadków, np. akrobatyka, lub sporty walki, to może lepszym rozwiązaniem będą materace lub maty gimnastyczne. Warunki domowe nie wykluczają też całkiem dużych ciężarów, więc w ich wypadku postaw na matę ochronną np. w formie puzzli, która zabezpieczy odpowiednio podłogę. Oczywiście, w tych sportach też przydaje się klasyczna mata treningowa, ale w tych wypadkach zdecydowanie większą uwagę trzeba zwrócić na wysoką specyfikę treningu i jego wymagania.

Next Post

Jaki garaż najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom?

niedz. wrz 5 , 2021
Jeśli nie podjęło się decyzji o wykonaniu garażu w bryle domu, wówczas trzeba zdecydować się na wersję wolnostojącą. Pozwala to na zabezpieczenie samochodu przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych. Jest to ważne, gdyż znacznie ogranicza zużywanie się pojazdu. Wydłużyć można w ten sposób okres, w którym nie trzeba dokonywać w nim […]
garaże-drewniane