Kupno domu to z pewnością ekscytujący moment w życiu. Spełniają się długo wyczekiwane marzenia, zatem towarzyszą silne emocje, które trzeba trzymać na wodzy i nie podejmować pochopnych decyzji. Dom należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie posiada żadnych defektów.
Od czego zacząć, gdy chcemy kupić dom?
Trzeba dokładnie przemyśleć i ocenić swoje potrzeby i zdolność finansową. Często zdarza się, że źle analizujemy swoje możliwości kredytowe, jeśli kupno domu ma być posiłkowane kredytem. Zatem w pierwszej kolejności warto spotkać się z ekspertem finansowym, który pomoże dokonać właściwego wyboru. Należy zastanowić się nad wysokością raty kredytu, która pozwoli nam żyć na własnych warunkach, a poza tym trzeba uwzględnić wszystkie opłaty związane z nowym mieszkaniem. Dobrze byłoby, jeśli nowa nieruchomość okaże się opłacalną inwestycją, ponieważ nie musi to być lokum, w którym będziemy mieszkać do końca życia.
Co jest ważne, przy oględzinach domu?
Jeśli jest taka możliwość, warto obejrzeć dom kilkakrotnie, zanim podejmiemy decyzję. Należy przynajmniej raz obejrzeć nieruchomość w towarzystwie eksperta budowlanego, ponieważ czasem konieczna może okazać się ekspertyza budowlana lubopinia stanu technicznego, wykonana przez inżyniera budowlanego lub inspektora budowlanego. Ekspertyza budowlana będzie konieczna wtedy, gdy oględziny wykażą pęknięcia ścian, przemieszczenie elementów lub inne niepokojące sygnały, świadczące o wadach konstrukcji budynku.
Oprócz poprawnego stanu technicznego budynku ważna jest jego lokalizacja. Najlepiej, jeśli nieruchomość jest usytuowana w atrakcyjnym miejscu, gdzie jest dobry dojazd do pracy, sklepów, czy szkoły. Dzięki temu nie powinno być problemu z ewentualną sprzedażą domu.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Trzeba sprawdzić sprawność instalacji elektrycznej poprzez włączenie świateł, a także sprawdzić ciśnienie wody płynącej z kranu oraz ciśnienie gazu. Warto zwrócić uwagę na szczelność okien i drzwi oraz dokładnie obejrzeć stan elementów drewnianych i ocenić, czy nie ma w nich insektów. Dotyczy to np. podłóg drewnianych. Gdy pojawią się wszelkie wątpliwości dotyczące stanu technicznego budynku, w decyzji z pewnością pomoże ekspertyza budowlana.
Poza tym trzeba zadawać wiele pytań dotyczących sąsiadów, okolicy, dotychczasowo wykonanych remontów. Przed zakupem nieruchomości należy przeanalizować księgę wieczystą. Właściciel lokalu powinien bez problemu udostępnić numer księgi wieczystej, jeśli nie chce tego zrobić, może to oznaczać, że chce coś ukryć. Najważniejsze jest sprawdzenie w księdze wieczystej, ilu jest właścicieli nieruchomości oraz, czy ciąży na niej kredyt. Wszyscy właściciele oraz lokatorzy, którzy mają prawo mieszkać w danej nieruchomości dożywotnio, muszą wyrazić zgodę na jej sprzedaż.