Wciąż mnóstwo osób wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Znalezienie dobrej pracy nie zajmuje na pewno tyle czasu co w Polsce i co najważniejsze, standard życia jest o wiele lepszy. Musisz jednak śledzić na bieżąco aktualne przepisy prawne związane z pracą za granicą, aby wiedzieć, co i jak się rozliczać.
Zmiany od 2021 roku – rozliczenie podatku zza granicy
Wystarczy na chwilę stracić z pola uwagi kwestie prawne, aby za jakiś czas nie móc za nimi nadążyć. Znów szykuje się wielka zmiana w rozliczaniu podatku z zagranicy. Co się zmieni?
Bardzo ważna zmiana dotyczy ulgi abolicyjnej. Była to szeroka furtka dla osób, które nie otrzymywały wynagrodzenia w Polsce, a zarabiały tylko i wyłącznie za granicą. Ci pracownicy nie musieli rozliczać się z dochodów uzyskanych poza granicami swojego kraju. Teraz niestety zmienia się to, co dla wielu osób stanie się niezwykle dużą przeszkodą finansową.
Po powrocie do kraju po przeprowadzeniu określonego czasu poza Polską osoby te będą musiały zapłacić podatek podwójnie! Zarówno w kraju, jak i w miejscu, w którym podjęły pracę, co jeszcze mocniej uszczupli portfel podatnika. Reasumując, dochody osiągnięte w obydwu krajach będą sumowane i od tej kwoty będzie naliczany podatek PIT.
Czy można mieć jakiś wentyl bezpieczeństwa, odnosząc się do nowej ustawy podatkowej? Może tak być, że kwota wolna od podatku dla Polaków pracujących za granicą zmieni się z 3089 na 8000. Wtedy dla osób, których dochody nie przekraczają tego pułapu kwotowego, rozliczenie podatku z zagranicy przebiegałoby na starych zasadach.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat rozliczania się z fiskusem z pracy za granicą? Ważne jest także to, że przy wyższej kwocie, a mianowicie do 85528, podatek będzie większy, bo wyniesie aż 17%. Jeśli zarobki przekroczą ten pułap, wtedy podatek wyniesie już 32%! Te zmiany dotkną szczególnie osoby, które pracują w Wielkiej Brytanii. Tam kwota wolna od podatku to 12,5 tys. funtów co przekłada się na łącznie ponad 60 tys. rocznie. Czyli ten, kto nie zarobi za dużo za granicą, w Polsce musi oddać część swoich dochodów.
Gdzie będą obowiązywały zmiany?
Rozliczenie podatku z zagranicy w nowym wydaniu będzie obowiązywało we wszystkich krajach, które podpisały konwencję MLI. Polega ona na wprowadzeniu w życie odliczania proporcjonalnego i objęcia podatkiem dochodu uzyskanego za granicą. W 2019 roku na liście krajów objętych takim sposobem rozliczenia były tylko Austria i Słowenia. Rok później lista ta znacznie się rozszerzyła, a od 2021 roku znajdą się na niej Norwegia, Belgia, Kanada i Dania, a następnie Szwecja, Korea Południowa, Indonezja i Czechy.
Budżet zyska mnóstwo złotówek, a Polak straci
Dlaczego w ogóle wprowadza się zmiany dotyczące rozliczania podatku z zagranicy? Ministerstwo Finansów tłumaczy to posunięci przede wszystkim walką z nadużyciami podatkowymi. Strata 260 milionów złotych przez nadużycia podatkowe jest dla budżetu bardzo dotkliwa, dlatego szuka się sposobu na wypełnienie tej luki.
Co z tego wynika? Rozliczenie podatku z zagranicy ujęte w taką formułę prawną może sprawić, że więcej osób na stałe wyjedzie z Polski. Część z nich może też pracować nieformalnie, czyli „na czarno”.