Nowe pokolenie działkowców – dlaczego młodzi lgną na działki?

Ogrody działkowe latami były kojarzone przede wszystkim z osobami starszymi, których największym hobby była szklarnia ogrodowa i to właśnie w niej spędzali mnóstwo czasu na uprawie roślinek. Czasy jednak się zmieniają i dziś śmiało można stwierdzić, iż to przede wszystkim młodzi ludzie swoim podejściem i postawą walczą ze stereotypem działkowca – emeryta.

Szklarnia ogrodowa a oaza wypoczynku – czyli działkowcy kiedyś a dziś

W XXI wieku narzuciliśmy sobie szalone tempo życia, tym samym zapominając o sprawach dla nas najbardziej istotnych – m.in. o dobrym samopoczuciu fizycznym i psychicznym, zdrowiu, czy prawie do niezmąconego odpoczynku na łonie natury. Obecnie zielone wyspy są jedynie niewielkimi plamami na mapach ogromnych, betonowych, szarych dżungli. I choć w temacie przywracania ekosystemu w aglomeracjach jest jeszcze dużo do zrobienia, to właśnie w młodym pokoleniu można upatrywać nadzieję na podniesienie alarmu w sprawie potrzeby poszerzania miejskiej przestrzeni o ogródki działkowe oraz przypominanie urzędnikom o konieczności zachowania równowagi w naturze.

Jest już normą, że ogrody działkowe coraz częściej trafiają w ręce młodych ludzi. Są one dla nich ucieczką od szumu miasta, w którym codziennie muszą toczyć batalię o zapewnienie lepszych warunków bytowych dla siebie i swoich rodzin. W związku z tym jeszcze bardziej zaczynają oni doceniać zalety kawałka ziemi, będącej odskocznią od codziennych problemów.

Jedni wchodzą w posiadanie działki na zasadzie dziedziczenia, wielokrotnie otrzymując ogród po swoich rodzicach czy dziadkach, inni podejmują świadomą decyzję o jej nabyciu. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, iż uwrażliwienie młodych ludzi na naturę następuje właśnie w obecnych czasach.

Wielu młodych działkowców uważa, iż dobrym pomysłem jest to, aby ogrody działkowe były otwarte dla wszystkich. Wiele osób nie posiada działek na własność, a spacerowanie ściekami między nimi powinno być dostępne dla wszystkich. Jest to przecież miejsce dla spacerujących rodzin z dziećmi, którzy szukają chwili wytchnienia, oraz tych, którzy uprawiają choćby jogging. Młodzi, którzy posiadają już swoje działki, traktują je jako swoje zielone królestwo na łonie natury, na którym mogą wdychać to gruntowe powietrze i jednocześnie leżąc na leżaku czytać swoją ulubioną powieść.

Jak młodzi wykorzystują działki ogrodowe?

Działkowicze nowego pokolenia uważają, iż działki mogą służyć wszystkim pokoleniom rodziny:

  • osobom starszym do wypoczynku i drobnych robótek w takich miejscach jak np. szklarnia ogrodowa,
  • osobom w średnim wieku do majsterkowania i odpoczynku na świeżym powietrzu;
  • najmłodszym do bezpiecznego obcowania z przyrodą bez obawy o wdepnięcie w psią „niespodziankę”, o zerwanie kwiatu czy owocu, który może być czyjąś własnością.

Młode pokolenie traktuje działki jako skrawek parku, w którym można czuć się bezpiecznie. Uczą one odpowiedzialności za przestrzeń wokół siebie, ponieważ nie ma dozorcy, który zadba o porządek na tym terenie.

Z badań przeprowadzonych przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców przy współudziale okręgowych zarządów ROD i zarządów PZD w 2011 roku wynika, iż działkowcy do wieku 35 lat, stanowili 12,78% wszystkich członków ROD. W przeciągu kolejnych czterech lat liczba ta podwoiła się i do dziś dzień ciągle wzrasta.

Next Post

Nadchodzą ogromne zmiany dla osób pracujących za granicą

śr. gru 30 , 2020
Wciąż mnóstwo osób wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Znalezienie dobrej pracy nie zajmuje na pewno tyle czasu co w Polsce i co najważniejsze, standard życia jest o wiele lepszy. Musisz jednak śledzić na bieżąco aktualne przepisy prawne związane z pracą za granicą, aby wiedzieć, co i jak się rozliczać. […]
rozliczenie podatku z zagranicy