Odkrywając uroki Gruzji – Kultura, krajobrazy i smaki

Po odwiedzeniu Gruzji na pewno każdy będzie chciał tam wrócić. To wyjątkowy górzysty kraj z bogatą kulturą. Są tu malownicze krajobrazy, ale także wspaniała kuchnia. Powszechnie znane są na całym świecie legendarne gruzińskie biesiady. Podczas nich śpiewa się pieśni wznosi toasty i pije wino.

Dlaczego kultura Gruzji jest tak wyjątkowa?

Kultura Gruzji jest rzeczywiście wyjątkowa, a wszyscy cudzoziemcy, którzy odwiedzili ten kraj, potwierdzają, że naród gruziński jest nacją bardzo przywiązaną do swoich wartości, ale także bardzo życzliwą dla innych. Gdy odwiedzimy jakąś gruzińską rodzinę, to z pewnością będziemy przyjęci bardzo miło. Gruzja słynie z gościnności, a szczególnie dobrze znane są te wspaniałe toasty, których podczas biesiady pojawia się coraz więcej i więcej. Toasty wznoszone są za ojczyznę za przyjaciół, za rodzinę, a potem znów za ojczyznę i tak w kółko. Trudno sobie wyobrazić konsumowanie nawet zwykłej kolacji w tym kraju bez wznoszenia toastów. Warto też przypomnieć, że obowiązuje tutaj kolejność i hierarchia. Chodzi o hierarchię, a najwyżej będzie stać na przykład przewodnik stołu, czyli Tamada.

Poza tym podczas takich biesiad na pewno będziemy mogli się dowiedzieć tego, że Gruzja ma niezwykle bogatą i długą tradycję muzyczną, taneczną i literacką. Nie są także przesadą na przykład opowieści o tym, że turyści przebywający akurat w Gruzji i wędrujący jakimś szlakiem mogą być zaproszeni przez przypadkowego Gruzina na kolację. Może on zaproponować nawet nocleg. Absolutnie nie należy widzieć w tym niczego podejrzanego.

Gruzja jednym z piękniejszych krajów?

Nie bez powodu także w wielu przewodnikach turystycznych i biurach turystycznych bardzo reklamuje się Gruzję jako cel podróży wakacyjnych lub tych organizowanych nawet jesienią. Jest to miejsce wyjątkowe, gdzie szczególnie będą zadowoleni ci, którzy oczekują przepięknych krajobrazów. W końcu tutaj przecież znajdują się góry Kaukazu, ale nie brakuje także rozległych dolin i jezior. Znajdziemy tu także wybrzeże Morza Czarnego. Jeżeli więc lubimy się wspinać, to na pewno powinniśmy tu przyjechać. Naturalnie gruzińskie wino też z pewnością będzie celem naszych wypraw, jeżeli jesteśmy smakoszami.

Legendarne gruzińskie wino

Dla znawców tematu nie jest żadną tajemnicą, że Gruzja jest kolebką światowego winiarstwa. Badania naukowe pokazują, że to właśnie na tym obszarze odkryto pierwsze ślady produkowania wina. Odwiedzając ten kraj, będziemy mogli więc kosztować gruzińskie wino w wielu różnych wariantach. Na cały świat słynie tutejsze wino półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Pochodzić będzie także z różnych regionów i na pewno będzie świetną pamiątką.

Next Post

Historia octu winnego i jego zastosowanie w kuchni

sob. cze 24 , 2023
Co to jest ocet winny i jak powstaje? Ocet winny to płyn otrzymywany poprzez fermentację alkoholu etylowego zawartego w winie, a następnie utlenienie go do kwasu octowego. Jest to proces naturalny, który może zachodzić również spontanicznie na skutek obecności bakterii acetobacter. Octem winnym można podzielić na dwa rodzaje: białe i […]