Praca w Belgii a rozliczenie z Polskim fiskusem

Szacuje się, że praca w Belgii przyciągnęła ok. 100 tys. Polaków. Nie jest tajemnicą, że zarobki w Belgii są o wiele wyższe niż w naszym rodzimym kraju. Należy jednak się z nich rozliczyć z Polskim fiskusem. Warto pamiętać, że nie każdy Polak pracujący za granicą jest do tego zobowiązany.

Rozliczenie w Polsce – kogo obowiązuje

Nie każdy Polak pracujący w Belgii, musi rozliczać się w Polsce. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się tak zwane centrum interesów życiowych podatnika. Inaczej mówiąc, ktoś kto posiada dom i rodzinę za granicą, a do Polski przyjeżdża jedynie na wakacje nie rozlicza się w Polsce a w kraju zamieszkania. Tak samo wygląda sprawa, jeśli podatnik nie uzyskał żadnych dochodów w Polsce, choć na stałe mieszka w kraju i to tutaj znajduje się jego centrum interesów życiowych. Jeżeli jednak chce rozliczyć się z małżonkiem mieszkającym w Polsce, bądź miał dochody zarówno z zagranicy jak i z Polski, musi złożyć deklarację do Polskiego fiskusa. 

PIT- 36 – Jak wysłać?

Sezonowa praca w Belgii nakłada na podatnika obowiązek złożenia deklaracji PIT-36 w Polskim fiskusie. Do formularza należy dołączyć także załącznik PIT/ZG. Na druku tym należy wpisać kwotę dochodu uzyskanego w Belgii a także wysokość zapłaconego podatku. Między Polską a Belgią istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie musimy więc wypełniać formularza PIT-0, na którym to wylicza się ulgę abolicyjną. Mamy także pewność, że podatek nie zostanie naliczony podwójnie a nasze zarobki mocno okrojone.

Polacy, którzy większą część roku przebywają w Polsce, nie będą mieli problemu z dostarczeniem deklaracji na czas. Zeznanie podatkowe można przesłać za pomocą operatora pocztowego lub osobiście złożyć w urzędzie skarbowym. Potwierdzenie nadania deklaracji PIT przez Pocztę Polską, jest jednocześnie potwierdzeniem zachowania terminu. W przypadku osobistego złożenia deklaracji, stempel urzędu skarbowego jest naszym potwierdzeniem nadania.  Większy problem będą miały osoby przebywające za granicą w momencie konieczności złożenia PITa. Wyjściem z sytuacji dla osób rozliczających się na ostatnią chwilę będzie złożenie zeznania za pomocą systemu e-deklaracje. Zeznanie można złożyć także w placówce konsularnej. Ostatecznością, jest wysłanie PITa poprzez pocztę, Niestety takie potwierdzenie nadania nie posiada mocy urzędowej i możemy nie zachować terminu złożenia deklaracji. 

Należy pamiętać, że pracujący w Belgii mają możliwość skorzystania z ulg na dzieci oraz mogą dokonać odliczeń z tytułu darowizny.

Next Post

Akcesoria dziecięce, które nigdy się nie przydają

sob. lut 22 , 2020
Kiedy spodziewamy się dziecka, przeglądamy tysiące katalogów z produktami dla najmłodszych. Dzisiaj już nie wystarczy kupić kilku pieluch, śpiochów, kocyka i czegoś do mycia. Producenci prześcigają się w wymyślaniu gadżetów, które kupione poużywamy chwilę albo wcale. Niektóre są wręcz absurdalne. Jednak czego rodzić nie zrobi dla swojego dziecka? Na początku […]