Czasem jest to pamiątka z udanych wakacji zagranicznych, czasem następstwo wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, a czasem przypadek. Mowa tu o małżeństwie z obcokrajowcem, które może, ale wcale nie musi być na całe życie, podobnie jak związek małżeński z rodakiem. Jak się rozwieść w takiej sytuacji tzn. z obcokrajowcem? Jak podzielić majątek, kto ma prawo do opieki nad dziećmi?
Nawet jeśli nigdy nie doświadczyliśmy rozwodu, mamy pogląd jak to mniej więcej wygląda. Jedna strona składa pozew do sądu, zostaje wyznaczony termin rozprawy, gdzie sam przebieg zależy od obu stron. Czasem zdarza się rozstanie w spokojniej atmosferze, czasem wywlekane są na sali sądowej różnych innych spraw i zdarzeń. Sąd po kilku rozprawach orzeka rozwód, potem podział majątku i ewentualne ustalenie opieki nad dziećmi. Czy jeśli nasz współmałżonek jest obcokrajowcem, jest podobnie?
Gdzie się rozwieść?
To chyba podstawowe pytanie, które się pojawia u osób, które chcą się rozwieść, ewentualnie u jednego ze współmałżonków, jeżeli chce zadziałać z zaskoczenia. Bo przecież dla zwykłego człowieka nie jest to takie jasne. Co, jeśli ślub odbył się w Polsce, a małżonkowie mieszkają poza granicami kraju albo odwrotnie – jeśli małżeństwo zawarli zagranicą, a teraz oboje mieszkają w Polsce. A może każde z nich mieszka w innym kraju? Ile sytuacji tyle rozwiązań i tak jak przy niektórych rozwodach można obyć się bez prawnika, tak w przypadku rozstania z obcokrajowcem jest to właściwie niemożliwe. Bądźmy jednak dobrej myśli, o ile to możliwe w ogóle w takiej sytuacji. Przecież ludzie, którzy ustanawiali prawo, nie chcieli chyba utrudnić nikomu życia.
Które prawo obowiązuje?
Mamy rozporządzenie unijne, które mówi, że:
W sprawach dotyczących rozwodu, separacji lub unieważnienia małżeństwa, właściwe są sądy Państwa Członkowskiego, na którego terytorium mieszkają małżonkowie lub przynajmniej jedno z nich. Jeśli mąż i żona wspólnie składają wniosek, może to być kraj, w którym zamieszkuje jedno z nich. Krajem, w którym ma się odbyć rozwód, gdzie wniosek składa jedna ze stron, może być miejsce zamieszkania jednego z małżonków, jeżeli mieszka tam przynajmniej rok. Lekko inne prawo obowiązuje w Irlandii. Jak widać, od samego czytania można się zakręcić, bo każda sytuacja będzie różniła się pewnymi niuansami, na które sprawny adwokat znajdzie przepisy tak, aby rozwód doszedł do skutku i przebiegł możliwie bezboleśnie. Aby go znaleźć, można wpisać w wyszukiwarkę prawo rodzinne Łódź i umówić się na konsultacje.
Zalety i wady rozwodu w Polsce
Ogromną zaletą rozwodu w Polsce, o ile mamy taką możliwość, jest cena — w większości krajów ta wątpliwa przyjemność kosztuje dużo więcej niż w naszej ojczyźnie. Poza tym nie trzeba tłumaczyć dokumentów i prawo obowiązujące w Polsce jest dla Polaka dużo bardziej zrozumiałe mimo skomplikowanego języka niż angielskie czy irlandzkie. Jeśli jednak współmałżonek nie chce współpracować, może być problem z dostarczeniem wezwania na sprawę rozwodową i doprowadzeniem do sądu. Jeżeli jest obcokrajowcem i nie zna polskiego, będzie trzeba również poprosić o tłumacza przysięgłego. Sprawy komplikują się znacznie, kiedy w grę wchodzi podział majątku czy przyznanie opieki nad dziećmi. Szczególnie jeśli do znacznie różniących się konstytucji dojdą różnice kulturowe. Każda ze stron będzie chciała przeforsować swoje racje. W walce o dzieci duże znaczenie oprócz więzi z rodzicem ma również obywatelstwo, jakie ma dziecko.