Udogodnienia dla niepełnosprawnych. Jak przystosować dom?

Osoba niepełnosprawna najczęściej potrzebuje specjalnych udogodnień, by być samowystarczalna i móc sobie samodzielnie radzić z życiem. Wychodząc z domu czasem ma tylko podstawowe pomoce, które nie zapewniają pełni bezpieczeństwa. Jak przystosować dom, by był miejscem, w którym poczuje się pewnie?

Projekt domu dla osoby niepełnosprawnej.

Co prawda większość osób, w momencie kiedy pojawia się niepełnosprawność w ich rodzinie, już mają do dyspozycji jakąś nieruchomość, którą w miarę możliwości trzeba przystosować. Kiedy jednak trafi się sytuacja, że możemy pracować od podstaw to warto wybrać specjalistę, który pomoże zaprojektować wnętrze funkcjonalne, elegancie i jednocześnie wygodne dla chorego. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak odrobinę poszerzone przejście, niższe stopnie na schodach, albo kontakty na innej wysokości mogą ułatwić życie. Oczywiście, to nie jest tak, że w późniejszym etapie, kiedy jesteśmy już po generalnym remoncie nie da się bez tego żyć. Da się i to całkiem wygodnie. To tak jak gotowanie w starej kuchni. Można, ale o ile wygodniej jest, kiedy wyposażając kuchnie ktoś dobrze skonstruował ciąg kuchenny? Na etapie budowy i projektu można przesunąć drzwi, tak żeby np. wygodniej było dobudować podjazd, albo połączyć kilka pomieszczeń tworząc otwartą przestrzeń. Jedno, duże pomieszczenie to w praktyce mniej przeszkód do ominięcia podczas przemieszczania się, a także więcej miejsca do manewrowania wózkiem, czy balkonikiem. Szafki mogą być niższe niż standardowe w sklepach, a prysznic, czy wannę od razu można montować tak, żeby osoba z problemami w poruszaniu mogła się swobodnie wykąpać. Dostępne są też elementy wspomagające taką osobę w codziennym funkcjonowaniu, które stylowo jesteśmy w stanie dopasować do wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby chorej.

Stołek pod prysznic i barierka – bezpieczeństwo pod prysznicem.

Osobna niepełnosprawna, czy nawet chwilowo niedyspozycyjna, ze względu na operację, czy kontuzje, często potrzebuje kogoś pomocy. Właściwie nikogo to nie dziwi… Do momentu, w którym nie idziemy z mężem skorzystać z toalety, albo wykąpać 30-letnią córkę. Przecież często są to osoby umysłowo zupełnie sprawne, samodzielnie jedzące… No może ktoś musi ten talerz, czy kawę przynieść do stołu. Niby wiemy, że ta osoba, potrzebuje również asysty w łazience, a jednak przyznajmy ilu z nas czuje się dziwnie, kiedy ktoś z rodziny, wychodzi z niepełnosprawnym do łazienki. Czynność higieniczne zwykle dotykają najbardziej intymnych sfer. To ważne, żeby osoba niepełnosprawna mogła się sama załatwić i wykąpać, a czasem nie potrzeba dużo, żeby miała taką możliwość. Nawet osoba uzależniona od wózka, ale mająca dobrze dobrany stołek pod prysznic, poręcz i płytki brodzik może poradzić sobie sama. Takie proste elementy, jak stołek pod prysznic i poręcze przydają się nie tylko dla osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością, ale też seniora, czy kobiety w ciąży. Zapewniają bezpieczeństwo, pozwalają wygodnie usiąść i się podnieść. Dają możliwość sięgnięcia w bezpiecznej pozycji do stóp, czy umycia głowy.

Sypialnia osoby niepełnosprawnej

Sypialnia to miejsce, które kojarzymy przede wszystkim ze snem. Warto by łóżko było dostosowane do potrzeb niepełnosprawnego, tak by nawet w ciągu dnia, podczas nieobecności opiekuna mógł się sam wygodnie położyć i wypocząć. Warto zakupić łóżko z pełną regulacją za pomocą pilota. Pamiętaj, że osoba niepełnosprawna będzie miała problem, żeby dobrze położyć sobie poduszkę pod głowę, czy wałek pod nogi. Segmentowa regulacja zapewnia możliwość podniesienia i opuszczenia odpowiedniej części ciała. Do tego w przypadku osoby poruszającej się na wózku, materac musi znajdować się na wysokości siedziska wózka. Dzięki temu chory samodzielnie może się w każdej chwili przesiąść z wózka do łóżka i odwrotnie.

 

 

Next Post

Certyfikaty w modzie – co mówią nam o jakości materiałów?

pon. gru 21 , 2020
Dobra gatunkowo odzież to obecnie towar deficytowy. Nawet wątpliwej jakości produkty sprowadzane z Chin czy Bangladeszu często kosztują krocie. W takiej sytuacji koniecznie sprawdzaj metki odzieżowe z certyfikatami, które potwierdzą, że towar jest bezpieczny i trwały. Jaka powinna być odzież? Na co zwracać uwagę? Na półkach sklepowych mnóstwo jest produktów […]
dzianiny