Mobbing w zakładach pracy to dość częsta praktyka w zakładach pracy. Poniżanie i ośmieszanie pracowników przez przełożonych skutkuje pogorszeniem relacji międzyludzkich. oraz problemami ze zdrowiem. Jeśli i Ciebie dotyka złe traktowanie w firmie, podpowiadamy jak sobie z tym radzić i ubiegać się o swoje prawa.
Kiedy można uznać, że to właśnie mobbing?
Jeśli w Twojej pracy mobbing jest na porządku dziennym, na pewno relacje między pracownikami są złe. Nie zawsze jednak można uznać każde nieodpowiednie zachowanie przełożonych za mobbing. Czasami zdarzają się kłótnie, ostrzejsza wymiana zdań i inne podobne sytuacje, ale nie trwają długo. Mobbing jest wtedy, gdy uporczywe nękanie i zastraszanie trwa przez dłuższy czas.
Skutki mobbingu – stres, lęk i zaniżona samoocena
Trudno jest wyrwać się spod władzy osoby, która nęka, bo wie, że jest wyżej w hierarchii pracowniczej. Szef czy kierownik, który ma pod swoją opieką zespół ludzi, powinien nimi rozsądnie kierować. Wielokrotnie jest jednak inaczej. Długotrwale dręczony psychicznie pracownik traci wiarę we własne możliwości zawodowe i gorzej wykonuje swoje obowiązki. Często boryka się również z problemami zdrowotnymi, które są skutkiem stresu i strachu. Jeśli i Ty masz podobne doświadczenia, jak najszybciej zgłoś swoją sprawę do sądu pracy.
Domagaj się zadośćuczynienia za mobbing
Jeżeli jesteś ofiarą lobbingu, masz prawo zerwać umowę o pracę i domagać się za to odszkodowania finansowego. Podobnie możesz żądać odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Zanim jednak wystąpisz z jakimikolwiek roszczeniami, skontaktuj się z dobrą kancelarią prawniczą.
Jeśli nie masz kontaktu do prawnika, poszukaj go w Sieci. Popytaj na forach internetowych ludzi z podobnymi problemami, którzy pomogą Ci dotrzeć do odpowiedniej osoby. Jeszcze szybciej znajdziesz kancelarie, pisując w wyszukiwarkę frazę z miastem np. „adwokat Gniezno”. Wybierz kilka linków i dokładnie przejrzyj zawartość strony danej kancelarii. Prawne umocowanie pozwoli Ci lepiej wejść w sprawę i łatwiej udowodnić swoje racje przed sądem.
Warto ubiegać się o swoje prawa w kwestii mobbibgu. Wyzwolisz się z sideł dręczycieli i znajdziesz nową, spokojniejszą pracę. Odzyskasz też wiarę w swoje możliwości i do tego dostaniesz pieniężne zadośćuczynienie. Natomiast osoba, która znęca się psychicznie nad pracownikami, zostanie stosownie ukarana.