Jakie warzywa nadają się do szklarni?

Szklarnię ogrodową bez wątpienia docenią wszyscy amatorzy uprawianych owoców lub warzyw. Jest to konstrukcja, która świetnie przysłuży się ciepłolubnym gatunkom roślin. Jakie warzywa nadają się do uprawy w szklarni? W jaki sposób można je pielęgnować?

Szklarnie ogrodowe – jakie warzyw można w nich uprawiać?

Szklarnie ogrodowe stwarzają wręcz idealne warunki do uprawy warzyw. Doskonałym pomysłem jest posadzenie nowalijek, a więc młodych warzyw, których pierwsze plony pojawią się już w kwietniu. Są to między innymi pomidory, rzodkiewki, ogórki, czosnek, cebula, pietruszka, szczypiorek, rukola oraz roszpunka. Takie warzywa należy zasiać już w lutym, najpóźniej w marcu. Wtedy można również zacząć przygotowywać rozsady – wysiać wybrane nasiona np. do drewnianych pudełek, aby utworzyć własne sadzonki roślin (selera, pora, brokułów, kapusty i wielu innych). Szklarnie grodowe, które stwarzają świetne warunki rozwoju dla warzyw ciepłolubnych, wśród których można wymienić między innymi cukinię, bakłażana, paprykę, ogórki i pomidory.

Jak pielęgnować rośliny w szklarni ogrodowej?

Istnieje kilka głównych zasad, których należy przestrzegać podczas uprawy roślin w szklarni. Po pierwsze ich pielęgnację powinno się rozpocząć od przygotowania dla nich właściwego podłoża, które powinno przepuszczać powietrze, być żyzne oraz bogate w składniki odżywcze. Rekomenduje się uprawiać rośliny w przeznaczonych do tego pojemnikach, ponieważ ziemi szybki ulega wyjałowieniu i w związku z tym – wymaga okresowego wymieniania Należy także pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu roślin.

Można również zainstalować automatyczny system nawadniania, co w znaczny sposób ułatwi pracę przy uprawach. Należy również mieć na uwadze, iż w lecie szklarnie szybko się nagrzewaj, dlatego powinny znaleźć się w nich uchylne okna, które pozwolą na obniżenie temperatury i wentylację. Promienie letniego słońca mogą stanowić zagrożenie dla roślin, dlatego zaleca się zadbać o możliwość cieniowania szklarni, wykorzystując do tego na przykład siatki cieniujące. Dodatkowo w szklarni przeważnie panuje duża wilgotność powietrza, co sprzyja rozwojowi różnego rodzaju grzybów – w związku z tym nie należy zapominać o profilaktycznym stosowaniu preparatów o działaniu przeciwgrzybicznym.

Posted in Dom

Next Post

Wygodna łazienka w bloku – to naprawdę możliwe

wt. kwi 6 , 2021
Mało miejsca to już nie problem. Dzisiejsze projekty łazienek dopasowane są do małych przestrzeni, i sprawiają, że prezentują się naprawdę atrakcyjnie i jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Pomysłowość odgrywa bardzo ważną rolę, tak samo jak wykorzystanie całej przestrzeni. Poniżej kilka porad, które przyniosą bardzo dobre efekty. Jak zaprojektować małą łazienkę – […]
wanna z drzwiami